Yeni Moda: Minimal Yaşam Tarzı

Minimal yaşam kodları son yıllarda eskisinden çok daha sık karşımıza çıkmaya başladı. “Less is more” ilkesi doğrultusunda geliştirilen parametreler bir süre sonra modern dünyayı etkisi altına alan bir yaşam felsefesine dönüştü diyebiliriz. Kişileri karmaşadan uzak bir yaşam sürmeye davet eden bu anlayış dekorasyondan stile, zaman geçirilen mekanlardan sosyalleşme aktivitelerine kadar her alana hakim etkisini daha da artıracak gibi.

Tüm bu ilerleyiş ışığında biz de sizler için mottosu kalite olanların ve sadeliğin kendine has büyüsünü keşfettikten sonra bu duru enerjiden vazgeçmek istemeyenlerin benimsediği minimal yaşam tarzı hakkında tüm detayları bir araya getirdik. Felsefenin DNA’sını ve yaşama entegre etmek için ihtiyaç duyulan adımları listeledik.

Modern Dünyanın Gözdesi: Minimalizm Nedir?

Aslında minimal yaşam tarzının tarihi eski Yunan medeniyetlerine ve Budizm’e kadar gidiyor. Fakat gerçek ve ismi konulmuş bir norma 1960’lı yıllarda dönüştü diyebiliriz. Minimalizm duru ışığını en net şekilde, ilk olarak sanat alanında gösterdi. Nesnenin yalnızca obje olma özelliğine dikkat çekmek amacıyla başlayan ve nesnelliğin ön plana çıkarıldığı bu sanat akımı zamanla bir yaşam felsefesine dönüştü.

Daha az eşya ile yaratılan dekorasyon senaryoları, daha küçük valizlerle yapılan seyahatler, yalın parçalarla oluşturulan kişisel stil… Hepsi minimal yaşam aritmetikleri arasında. Bugün bahsettiğimiz bu minimal yaşam kodlarını benimseyen kişiler sadeliğin hüküm sürdüğü, karmaşa ve yoruculuktan uzak bir hayat çizgisi izliyor. Yaşamının her detayına minimalizm nüanslarını entegre eden kişiler daha kalite odaklı bir anlayışı kabul etmiş durumda.

Minimal Yaşam Parametreleri ile Daha Yalın, Daha Mutlu

Minimalizmin bu derece benimsenmesinin en önemli nedeni, modern dünyada ortaya çıkan yalınlaşma ihtiyacı. Her geçen gün yoğunlaşan şehir ve iş yaşamında ruhunun bunaldığını ve baskı altına alındığını hisseden çağdaş insan arınmaya ve yalınlaşmaya hiç olmadığı kadar muhtaç. İşte minimal yaşam aritmetikleri de yüklerinden kurtulmak, hafiflemek ve özgürleşmek isteyen silüetlere kaliteli bir hayat sunuyor.

minimal yaşam salon

Hayatta Fazlalıklara Yer Yok

Minimalizmin mottosu “Less is more”. Bu bağlamda yapılması gereken ilk şey, fazlalıklardan kurtulmak. Tabii bu adımı yaşamın her noktasında uygulamak gerekiyor.

  • Alanları boğan ve daraltan eşyaları değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Yalnızca ihtiyaca yönelik, oldukça sade ama konforlu ve kaliteli mobilyalar tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda sizi mutlu eden anıları hatırlatacak ufak nüanslar kullanabilir, vasıfsız kütleleri yaşam alanınızdan uzaklaştırabilirsiniz.
  • Temizliğe gardırobunuzla devam edebilirsiniz. “Belki giyerim” mantığıyla düşünülen parçaları ayırmak ve gerçekten sevdiğiniz kombinleri tutmak oldukça önemli. Bu anlamda kapsamlı bir gardırop detoksuna girerek minimal kodları uygulayabilirsiniz.

yatak odası minimal yaşam

  • Sadeleşmeye çevrenizle ilişkilerinizi gözden geçirerek devam edebilirsiniz. Sizi yoran fakat ilişkilerden uzak durarak birlikteliğinizden gerçekten keyif aldığınız kişilere odaklanmak minimal yaşam tarzının önemli bir parçası.

Kaliteye Odaklanın

Minimal yaşam tarzı size yalnızca ihtiyacınız olan parçalarla bir kurgu yaratmanızı öğütlüyor ve ne kadar az eşyanız olursa o kadar mutlu olacağınıza vurgu yapıyor. Tabii burada “az” kavramı kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan kendi ihtiyaçlarınızı karşılayan ve size sadeliğin büyüsünü sonuna kadar yaşatan oranı yakalamak. Ama değişmeyen bir şey var, o da yaşama dahil edilen parçaların kalitesi.

Minimal yaşam felsefesi doğrultusunda tercih edeceğiniz her bir ürünün nitelikli materyallerden elde edilmesi önemli. Çünkü ancak kalitesi duruşundan belli parçalar alanlarda istenilen aurayı yaratabilir, stile göz alıcı bir form kazandırabilir. Bu sayede bedeninin konfor ihtiyacını karşılayabilir, seçkin silüetinizin estetik aşkını ve ruhunuzu sadelikle besleyebilirsiniz.

Duruşunuzu Gözden Geçirin

Minimal yaşam kodlarını stile yansıtmak büyük önem taşıyor. Bu noktada detoks ile arındırdığınız gardıropta köklü değişiklikler yaparak modern bir tasarım kültürü oluşturabilirsiniz.

  • Minimal stilde monokrom renklerin ön planda olduğunu görüyoruz. Bunun yanında ton-sür-ton kombinler de dikkat çekiyor. Siz de moda dünyasının en asil rengi siyah, duruluğun temsilcisi beyaz, modernist antrasit, natüralist kahve ve çarpıcı pastel tonların belli oranlarda yer aldığı bir gardırop denklemi yaratabilirsiniz.

minimal kıyafet kombini

  • Minimalizm doğrultusunda bir gardırop regüle ederken trendleri bir kenara bırakmak ve zamansız parçalara yönelmek gerekiyor. Bu sayede elinizdeki ürünleri her an ve her yerde kullanabilir, akıp giden zamandan habersiz kombinler yaratabilirsiniz. Bu noktada deri gibi her döneme hükmeden materyallere yönelebilirsiniz. Akışı ve duruşuyla kalitesini belli eden kumaşların sade tasarımlarla buluştuğu yırtmaçlı etekleri, bol kesim pantolonları ve yalın elbiseleri dolabınıza dahil edebilirsiniz.
  • Minimalizm desenleri de çok sevmiyor. Düz renkli kumaşların hakimiyetindeki kombinler bu modern tarz için çok daha uygun. Özellikle de dış giyimde tercih edilen mont ve ceket modellerinin sadeliği çok önemli. Belden bağlamalı ceketler, yüzyılların lezzetini tarza taşıyan kimonolar minimal yaşam standartlarını tarzının omurgasına işlemek isteyenler için ideal.

Minimal yaşam normlarını modern metaforlarla buluşturan ve kullanıcısına enfes koleksiyonlar sunan Rivus ile duruluğu stilinize işleyebilir, kalitesiyle göz dolduran ve dokusuyla bedeni şımartan parçalarla tarzınızı yükseltebilirsiniz.